Lubricant Spray is a versatile maintenance solution designed to reduce friction, prevent corrosion, and ensure smooth operation of moving parts and mechanical components. Formulated for effective penetration and long-lasting lubrication, Lubricant Spray is widely used in industrial machinery, automotive systems, fabrication units, and general maintenance applications. It helps protect metal surfaces from wear, moisture, and rust while improving equipment efficiency and service life. Easy to apply and fast-acting, Lubricant Spray delivers reliable performance, reduced maintenance downtime, and enhanced operational reliability across demanding environments.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Net Quantity | 550 ml |
| Grade | Heavy Duty |
| Packaging Size | 500ml |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | liquid |
| Material | silicone |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | colour less |
| Brand | korrect |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Base Type | Silicone |
| Application Process | Injection Moulding |
| Pack Size | 550 ml |
| Packaging Size | 500ml |
| Usage/Application | Industrial |
| Form | liquid |
| Material | aerosol can |
| Suitable Material | Rubber |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | colour less |
| Brand | korrect |
| Colour | Colourless |
| Shelf Life | 2 years |
Minimum order quantity: 25 Piece
Ø High performance welding anti spatter spray & mold releasing for all type of welding & plastic, rubber molds.
Ø It is a heat stable, non-toxic, odourless, non-stick product.
Ø It forms a smooth film on the metal surface to prevent metal spatter and sludge.
Ø The film of the product is non-migrating, so easily removable.
Ø Not allow to build up on the nozzle tips of MIG and TIG welding.
Abhinay Goenka (Owner)
Korrect Enterprises
18, Neminath Nagar Society, S M Road, Ambawadi
Ahmedabad - 380015, Gujarat, India