Prominent & Leading Wholesaler from Ahmedabad, we offer mould release spray.
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Base Type | Water Based |
| Packaging Size | 500ml |
| Pack Size | 550 ml |
| Application Method | Bulk/Brush/Trigger Spray |
| Surface Of Application | mild steel welding |
| Material | aerosol can |
| Packaging Type | 550 ml |
| Eco Friendly | Eco Friendly |
| Color | payment |
| Shelf Life | 2 years |
| Usage/Application | mild steel fabrication |
| State/Form | Aerosol |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Piece
Ø High performance welding anti spatter spray & mold releasing for all type of welding & plastic, rubber molds.
Ø It is a heat stable, non-toxic, odourless, non-stick product.
Ø It forms a smooth film on the metal surface to prevent metal spatter and sludge.
Ø The film of the product is non-migrating, so easily removable.
Ø Not allow to build up on the nozzle tips of MIG and TIG welding.
Directions for use :
Ø Surface to be coated should be clean and degreased.
Ø Shake can for at least one minute before use.
Ø Spray from a distance of about 20 cms to 30 cms away from
Ø Surface uniformly around the welding area before welding.
Ø Allow product to dry for 10 to 20 seconds. For thick film it require more times. Spray insides of the nozzle’s tips.
Ø Ideal for plastic injection molding, blow, moulding, & compression molding, also recommended. For ABS plastic resin, rubber, bakelite, polyster, and polystyrenes.
Ø Multipurpose mold release and anti-spatter. Ideal for both hot and cold molds.
Ø Faster production cycle due to excellent release properties.
Ø Contains special versatile grade of silicon fluid.
Abhinay Goenka (Owner)
Korrect Enterprises
18, Neminath Nagar Society, S M Road, Ambawadi
Ahmedabad - 380015, Gujarat, India